sanovius sanovius
373
BLOG

Już niedługo BUDOWA OBWODNICY Augustowa

sanovius sanovius Polityka Obserwuj notkę 16

 

Budimex ma zbudować obwodnicę Augustowa

Za 659,2 mln zł Budimex SA zaprojektuje i zbuduje obwodnicę Augustowa w nowym wariancie, przez Raczki. Przetarg rozstrzygnęła w środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Decyzja GDDKiA to ważne wydarzenie w bardzo skomplikowanym procesie budowy tej drogi.

Budimex złożył najtańszą ofertę spośród ośmiu oferentów startujących w przetargu i ta oferta została uznana za najkorzystniejszą. Przetarg odbywał się w systemie "projektuj i buduj". 

Obwodnica Augustowa ma mieć około 36,3 km. Droga będzie budowana przez miejscowość Raczki, w wariancie uwzględniającym przebieg międzynarodowej trasy Via Baltica przez Łomżę. Powstanie jednojezdniowy odcinek drogi krajowej nr 8 (23,3 km), dwujezdniowy fragment drogi ekspresowej nr 61 (13 km). Oba odcinki będą się ze sobą łączyć. 

Na obwodnicę mieszkańcy Augustowa czekali od kilkunastu lat. Miała ona początkowo biec przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy, ale rozpoczęta budowa - prowadzona wówczas poza obszarami objętymi ochroną w ramach sieci Natura 2000 - została przerwana po protestach ekologów i zastrzeżeniach Komisji Europejskiej. 

Ostatecznie w marcu 2009 roku przedstawiciele rządu ogłosili w Augustowie, że obwodnica będzie realizowana w nowym wariancie - przez Raczki. 

Wcześniejsze plany zakładające jej inny przebieg spotkały się z protestami, a w marcu 2007 roku Komisja Europejska skierowała w tej sprawie (oraz obwodnicy Wasilkowa) pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

"Bardzo żałujemy, że Komisja musi skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości. Ale jest to niezbędne, jeśli te cenne w wymiarze europejskim obszary mają być chronione przed nieodwracalnymi szkodami. Komisja nie może zaakceptować takiej straty cennego dziedzictwa przyrodniczego" - mówił wówczas unijny komisarz ds. ochrony środowiska Stawros Dimas. 

Decydując się na drogę sądową, KE uznała, że wyczerpane zostały polubowne procedury wyjaśnienia sprawy. KE od grudnia kwestionowała budowę obwodnicy Augustowa. Zdaniem Dimasa, dolina rzeki Rospudy jest terenem unikatowym i żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Dlatego - jak podkreślał - najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie alternatywnej trasy. 

Polski rząd (premiera Jarosława Kaczyńskiego) zaprzeczał wówczas, jakoby naruszał unijne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska. Tłumaczył, że proponując działania kompensacyjne wypełnił wszelkie wymagania związane z unijnym programem ochrony obszarów Natura 2000. Argumentem przemawiającym za budową obwodnicy było dla Polski bezpieczeństwo drogowe. 

W przesłanym do KE dwa tygodnie wcześniej liście polski rząd argumentował też, że decyzja o inwestycji zapadła przed wejściem Polski do UE, kiedy Polska nie była związana surowymi wymogami unijnych dyrektyw: ptasiej i siedliskowej, których złamanie w związku z inwestycją zarzuca jej Komisja Europejska. 

Rzeczniczka Dimasa Barbara Helfferich odrzuciła jednak tę argumentację: "Jesteśmy pewni, że dyrektywy stosują się do Polski w całej rozciągłości" - powiedziała. 

Pozew Komisja Europejska wycofała wiosną 2009 roku, po zapewnieniach obecnego rządu, że obwodnica Augustowa nie naruszy chronionej doliny Rospudy, gdyż znaleziono inną trasę przebiegu przez miejscowość Raczki. Minister poinformował wówczas też, że wariant przez Raczki jest tańszy od trasy przecinającej dolinę Rospudy i jedynie o 2 km dłuższy. 

Zdaniem Hellferich decyzja ta pokazuje, że Polska respektuje rządy prawa i wymogi unijnych dyrektyw, ale także szanuje jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w UE. 

sanovius
O mnie sanovius

Miękki liberał w kwestiach społecznych i obyczajowych. Zwolennik budowy państwa funkcjonalnego, kierującego się przede wszystkim potrzebami ludzi i ich rozwojem. Sympatyk liberalizmu społecznego (socjalnego) w połowie drogi między neoliberalizmem a socjalizmem. Zwolennik utylitaryzmu i wielu herezji. W polskich warunkach jestem przeciwnikiem wielu polityków PiS, korwinowców,Gowina itp. W sprawach gospodarczych zwolenniki interwencjonizmu państwowego i państwa opiekuńczego. Zwolennik racjonalnej polityki, której działania są podyktowane analizą rzeczywistości. Niereligijny zwolennik wielodzietności. Przeciwnik skrajnego egoizmu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka