sanovius sanovius
1012
BLOG

Liberalizm a kapitalizm: analiza sprzeczności

sanovius sanovius Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Niektórym, zwłaszcza tutaj w salonie, wydaje się, że liberalizm to to samo, co kapitalizm. Że tak nie jest, niech dowiedzie powyższe zestawienie sprzeczności pomiędzy liberalizmem a kapitalizmem.

1.

liberalizm: własność jest ważnym pojęciem, ale jest podporządkowana naczelnemu pojęciu wolności

kapitalizm: własność idzie przed wolnością lub jest z nią całkowicie utożsamiana (przykład: Nozick, tzw. proprietaryzm, czyli pierwszorzędność własności, pojmiowanej zresztą jako rodzaj wolności - analogia przez tzw.samoposiadanie)

2.

liberalizm: kazdy człowiek korzysta z takich samych praw, może też dowolnie się stowarzyszać

kapitalizm: interes przedsiębiorcy powinien iść przed interesem pracownika czy związków zawodowych, bo jest on kreatorem przedsiębiorstw, które odpowiadają za rozwój gospodarczy

3.

liberalizm: każdy ma prawo do wolności osobistej, robi wszystko, co chce, za wyjątkiem naruszania takiego samego prawa u innych (zasada tzw. równej wolności u Spencera)

kapitalizm: żeby osiągnąć sukces, należy zmusić ludzi do dyscypliny, a to wymaga ograniczenia wolności osobistej (Pinochet, Chiny)

4.

liberalizm: ludzi uważa za wolnych i równych wobec prawa

kapitalizm: jednych ludzi uważa za lepszych np.przedsiębiorców, drugich za gorszych (przykład: Ayn Rand)

Te różnice wydają się być najbardziej widoczne. Może jeszcze kiedyś uzupełnię ten wątek. Czekam na komentarze - może ktoś dostrzeże jeszcze inne sprzeczności.

sanovius
O mnie sanovius

Miękki liberał w kwestiach społecznych i obyczajowych. Zwolennik budowy państwa funkcjonalnego, kierującego się przede wszystkim potrzebami ludzi i ich rozwojem. Sympatyk liberalizmu społecznego (socjalnego) w połowie drogi między neoliberalizmem a socjalizmem. Zwolennik utylitaryzmu i wielu herezji. W polskich warunkach jestem przeciwnikiem wielu polityków PiS, korwinowców,Gowina itp. W sprawach gospodarczych zwolenniki interwencjonizmu państwowego i państwa opiekuńczego. Zwolennik racjonalnej polityki, której działania są podyktowane analizą rzeczywistości. Niereligijny zwolennik wielodzietności. Przeciwnik skrajnego egoizmu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości